Şerit Led Nedir Nerede Kullanılır?

  • |

Işıklandırma ihtiyacı günümüzde zorunlu durumlardan biridir. Bunu giderebilmek adına her geçen yıl yeni teknolojiler üretilmekte. İhtiyaç duyulan cihaz kullanımı doğrudan ya da dolaylı olarak yeni teknolojilerin gelişmesine de fırsat yaratmakta. Tabi ürünlere giderek daha çok ihtiyaç duyulduğunun da bilincine varmak gerek. Sözgelimi led ışıklandırma sistemleri bu açıdan sıkça başvurulan bir yöntem.

Şerit Led Nedir?

 

Öncelikle led kelimesinin tanımı yapılırsa, light- emitting diode kelimelerinin baş harflerinden oluştuğunu belirtmek gerek. Yani kısaca ışık yayan diyot anlamın gelecektir. Tek yönde akım sağlayan diyot, kendi içerisinde birçok çeşide ayrılmaktadır ve LED de bu çeşitlerden biridir. Eskiden aydınlatma elemanı olarak kullanılmamakta olan zayıf güçlü LED ürünler, teknolojinin gelişmesinin ardından yaydığı ışığın da fazla olmasıyla daha fazla kullanılır hale gelmiştir. En az floresanlar kadar güçlü bir ışık kaynağı olan LED aydınlatma az enerji tüketmesi ve uzun ömürlü sağlıklı kullanım sunması ile birçok ortama uygun hale getirilebilmektedir. Bu ortamlara uygun hale getirilebilmesi için de tek ampullerin yan yana getirilmesi yani bir bütün oluşturması ihtiyacı doğmaktadır. Kısaca şerit LED çok sayıda LED ışığın yan yana gelmesi ile oluşan yüksek aydınlatmalı bir ışık kaynağıdır. Kendi içlerinde beyaz veya renkli seçenekleri vardır. Bunlardan taleplerinize göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Şerit LED Kullanım Alanları

Birçok çeşidinin olması LED kullanım alanı açısından da farklılık yaratmaktadır. Aydınlatma amacı dışında dekorasyon özelliklerinden yararlanmak için de bu ışıklardan yararlanıldığını belirtmek gerek. Örneğin bir mağaza ön camına dikkat çekmek için ışıklandırma yapılması, yıl başı veya sevgililer gününde süslemeler sırasında ışıklara yer verilmesi gibi kullanım olabilir. Belirli bir alanla sınırlamak doğru olmadığından çok geniş şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Şerit LED Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

LED sistemleri seçerken ve kullanırken bazı detaylara dikkat etmekte yarar var. Örneğin bir mağaza için dikkat çekme amaçlı kullanılıyorsa, ürünleri ortaya çıkarmak için kullanıldığını bilmek gerek. Buna göre sayı ve aydınlatma miktarı ayarlanabilir. Örneğin ürünleri göstermeyecek kadar çok sayıda ürün kullanılmamalıdır. Ayrıca ışıklandırmaya özel akım sağlayacak bir adaptör olması da diğer önemli noktadır.