Led Projektör Nedir Nerede Kullanılır?

  • |

Ekonomik aydınlatma için yaygın kullanılan led projektörler son yılların en kullanışlı cihazları arasında yerini almıştır. Görsel açıdan panel ve klasik LED aydınlatma sistemlerine göre daha büyük olan LED projektörler, çalışma sistemi açısından da ideal parçalardır.

Led Projektör Nedir?

 

Çevresel etkenlere karşı dayanıklı olan LED projektör çeşitleri, kendi içinde sınıflandırılan çok yönlü aydınlatmalardır. Bu parçaların görsellerinde öne çıkan unsur genelde kare ve dikdörtgen olmaları, ayrıca iç kısımdaki malzemenin ışığı yansıtan ve yüksek ısıya dayanıklı olmasıdır. Bunların orta bölümünde kare şeklinde tek, iki ve çeşide göre daha fazla aydınlatma bölümleri yer alır. Işığın yayıldığı bu alan aydınlatma yoğunluğu hakkında bilgi de verir. Küçük kare bölümler ne kadar çoksa o kadar çok aydınlatma olur. Bu ürünlerin sınıflandırmasının nasıl olduğuna bakılırsa, renk oluşturma çeşitleri, lens özellikleri ve genel olarak lamba teknolojisindeki yeniliklerin üründe yarattığı farklılıklar dikkate alınacaktır.

LED Projektör Nerede Kullanılır?

 

Kullanım alanı ilk çıktığı zamanlarda televizyon gibi küçük çaplı bölümlerken daha sonra dış mekanlarda uzun süreli aydınlatma ihtiyacı olduğunda LED projektör kullanımı söz konusu olmuştur. Yani bahçe, halı saha, otopark veya akla gelen geniş alanların uzun süreli ekonomik aydınlatması için bu üründen rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Tabi bir ürünün ne kadar saat dayanıklı olacağı da bu noktada gündeme gelir. Saat hesaplamasına göre aydınlatma süresi söz konusudur. LED projektör ürünler çok fazla ayrıntılı bakım istemeden, ürün çeşidine göre farklılıklar olacak şekilde 50.000 saate kadar kullanım imkânı sağlayabilir. LCD projektör ve endüstriyel birçok aydınlatma ürününe göre çok daha uzun kullanım söz konusudur. Diğer parçalarda 6000 saat civarı rakamlar görülür.

LED Projektör Seçimi

 

Kullanım yerini dikkate alarak bir ürün seçimi olması size en iyi sonucu verecektir. Söz konusu bir halı saha aydınlatmasıysa, bu durumda seçiminiz büyük cihazlardan yana kullanabilirsiniz. Daha küçük çaplı bir dış mekân aydınlatması talebiniz varsa da buna göre seçim yapabilirsiniz. Bunun dışında şayet satışa yönelik bir alanda kullanım gerekiyorsa dekoratif özelliklere de dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede hoş görünüm korunarak aydınlatma sağlanmış olur. Fiyatlar konusuna gelince, ürünlerin teknik özellikleri led projektör fiyatları hakkında daha net bilgi verecektir.