5050 Rgb Şerit Led Bağlantısı Nasıl Yapılır?

  • |

5050 Rgb Şerit Led Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 

5050 RGB Şerit Led Bağlantısı İçin Gerekli Malzemeler,

 

            Şerit ledi bağlamak amacıyla kullanılması gerekli malzemeler şunlardır:

 

 - 5050 RGB / İç Mekan Şerit Led - 5050 Double, 3 Çipli

 - 10 Amperlik Bir Trafo - Kodu: yl20 0 120

 - 6 Amperlik Bir Kumanda - Kodu: yl27 0 600

 - 220 Voltluk Bir Fiş

 

 5050 RGB Şerit Led Nasıl Bağlanmaktadır?

 

            Bu bağlantıda kullanılacak RGB şerit ledin uzunluğu 5 metredir ve 7,5 amper çekmektedir. Bu nedenle uygun olması açısından, kullanılacak trafonun 10 amper olarak seçilmesi doğru olacaktır. İlk olarak RGB şerit ledin ucunda bulunan jumperın, kumanda adaptörüne takılması gerekmektedir. Sonra, kumandanın içinden çıkan kablo, trafoya verilmek amacıyla, 6 amperlik kumandanın 12 voltluk bölümüne yerleştirilmelidir.

 

            Trafonun niteliği incelendiğinde, üç bölüm bulunduğu ve en solda yer alan bölüm Toprak, (N) işaretinin olduğu ortadaki bölüm Nötr, (L) işareti de faz olarak kullanılmaktadır. Trafonun diğer bölümünde yer alan (-V) ile (+V) kısımlarına ise, kumandadan çıkartılmış olan kablonun artı ve eksi uçları bağlanmalıdır. Kablonun siyah bölümü, hep – olarak geçmektedir ve bu yüzden siyah bölüm (-V) kısma, kırmızı bölüm de (+V) kısma gelecek biçimde yerleştirilmelidir.

 

            Sonraki aşamada, 220 volt değerindeki fişin iki ucu, artı ve eksi fark etmeden, trafonun (N) ile (L) kısımlarına bağlanmalıdır. Böylece, 5050 RGB şerit led, hazır duruma gelmiş olmaktadır. Artık, kumandanın on - off tuşuna basılarak açılabilir, mod değişiklikleri yapılabilir ve renkleri seçilebilir.

 

            Şu hususu belirtmekte de fayda bulunmaktadır; RGB şerit ledin 10 metreden uzun olması halinde, sinyal zayıflaması nedeniyle, 5 metreden uzun şeritlerde, her 10 metrede bir olmak üzere, piyasada repeater olarak satılan led amplikatörü (kodu:yl260036) kullanılması gerekmektedir.